Co to je?

Kryosauna

Kryoterapie je metoda, při které je organismus vystaven velmi nízkým teplotám kolem -120°C  po dobu 1-3 minut. Cílem metody je vyvolat fyziologickou reakci těla na extrémní chlad. Extrémně nízké teploty jsou však pro klienta zcela bezpečné díky tomu, že polárium uvnitř obsahuje pouze upravený suchý vzduch technicky absolutně zbavený vlhkosti. Prudce se ochladí pouze povrch těla což má za následek obrovské periferní překrvení, urychlení metabolismu a hojivých procesů. Působení chladu navozuje především relativní rozšíření cév dosahujících čryřnásobných hodnot oproti stavu před zahájením kryoterapie. Rozšíření cév trvá několiv hodin a dosahuje výrazného zlepšení metabolismu tkání a rychlejšímu vyplavování škodlivých produktů metabolismu hlavně z myoskeletálního systému. To umožňuje ryhlejší hojení zranění a odstraňování pozůstatků zánětu a zmírnění otoků tkání. Výkonnost imunitního systému zlepšuje polárium díky zvyšováním počtu T lymfocitů. Díky radikálnímu zvýšení hladiny hormonů dochází ke tlumení zánětlivé reakce a ke zlepšení nálady (endorfiny – hormony štěstí a dobré nálady), ke snížení svalového napětí a zvyšuje se rozsah pohybu postižených kloubů. Zvyšuje sebevědomí a vnitřní sílu, pomáhá překonat pocit únavy a vyčerpání, posiluje pamět, soustředěnost, vytrvalost, pozornost a schopnost učení. Významným způsobem pomáhá zvládnout abstinenční syndrom při odvykání závislosti (na drogách, nikotinu, alkoholu, …)Pro vyvolání tak celkového a mnohaúrovňového efektu medicína nezná žádnou jinou metodu než je právě polarium.

Nejlepších výsledků je dosaženo při aplikaci 2 návštěv denně s minimálním 3 hodinovým odstupem. Součástí návštěvy je 20 minutové cvičení. Celková léčba by měla trvat okolo 2- 6 týdnů, podle nastavení intervalů návštěv a počet opakování by se měl pohybovat mezi 12 – 20 aplikacemi v jedné sérii. Sérii lze opakovat několikrát ročně, obvykle 2 krát za rok , záleží na onemocnění klienta.

Pro manažery a pro ty, kteří jsou vystaveni velké psychické a fyzické zátěži

Působením extrémně nízkých teplot na náš organismus vyvoláme celkovou mobilizaci biologických pochodů, které vedou k posílení imunitního systému , vyplavení škodlivin lymfatickou a krevní cestou a ke zásobování tkání kyslíkem. Aktivuje se imunitní systém a protizánětlivé procesy. Zesiluje se stresová odolnost a zkracuje se čas potřebný pro regeneraci po stresové zátěži a pro získání té nejlepší formy před dalším výkonem :).

Sportovci

Díky extrémnímu prokrvení kůže, šlach, kloubů, vaziva a svalů přichází k maximálnímu okysličení, roste tolerance k fyzické zátěži, změnší se vnímání bolesti a zvyšuje se svalová síla. Sporotvci bezesporu ocení mnohonásobně rychlejší regeneraci po zátěži, při natažených či natržených svalech a vazech, u zhmožděnin, u zánětlivých procesů v kloubech a vazech a při hojení bolestivých stavů po úrazech a oddálení únavy. Kryoterapie je výborná i pro pacienty po chirurgických zákrocích kterým napománá k urychlení průběhu rehabilitace. Jedna návtěva kryosauny (3min.) se rovná čtyřem internzivním hodinám posilování. Není se čemu divit že vrcholový sportovci zahrnují návštěvu kryosauny jako pravidelnou část svého tréningu.

Ženy a kosmetika

Kryoterapie patří mezi nejlepší nástoje v boji s celulitidou. Díky okysličení, prokrvení a enzymatické činnosti ihned dochází ke zpomalení stárnutí a nápravy degenerativních procesů v podkožních tkáních pokožky. Viditelné změny ve svěžesti pokožky jsou viditelné již po 7 aplikaci. Vyhlazují se jemné i hlubší vrásky díky prokázanému „anti aging“ efektu a pokožka získává elastičnost, svěžest a skvěle se hydratuje. Mobilizace organizmu vyvolaná extrémně nízkou teplotou je pro tělo energeticky velmi náročná. Velmi pozitivní zprávou pro ženy je i využití kryoterapie k odstranění bolestí při menstruaci, potíží v menopauze a také při migréně. Chlad je skvělým komplementem při kterýchkoliv kosmetických zákrocích a je velmi účinný při boji s akné.

Při zdravotních potížích

Většina klientů se shoduje na tom, že už po první návštěvě pocítili pozitivní změnu nálady a celkové výkonnosti. Kryosauna je výborným pomocníkem pro ty, kteří mají problémy se spánkem.
Kryoterapie významným způsobem podporuje rehabilitaci a léčení u nemocí revmatologických, revmatismu měkkých tkání, kolagenózy, revmatooidní arthritis, vaskulitidy, u Bechtěreovy choroby a jiným autoimunitním onemocněním, při arthróze drobných kloubů i kloubů nosných, chronických bolestivých páteřních syndromech, nemocí ortopedických, nemocí kožních a doléčení poúrazových stavů. Kryosauna pomáhá k posílení výkonnosti imunitního systému a ke zpomalení procesu stárnutí organismu.

Kontraindikace
Do kryokomory nesmí pacienti trpící významnou anemií (chudokrevnost), alergií na chlad, extrémní nebo neléčenou hypertenzí (TK více než 160/110), Raynaudovou chorobou, chladovou kopřivkou, pokročilým hnisavým onemocněním, onemocněním centrálního nervového systému (není doporučováno u epilepsie), místními poruchami krevního zásobování a arytmií. Do kryokomory by neměli chodit ani pacienti, kteří měli před méně než 6 měsíci akutní infarkt myokardu, trpí chlopenní vadou, nestabilní anginou pectoris, aktivní TBC, nádorovým onemocněním, také klaustrofobií, Bakteriální a virová infekce kůže, akutní onemocnění močového systému a ledvin, akutní onemocnění dýchacího systému , infekční onemocnění, rozsáhlé rány, těhotenství, kardiostimulátor.

Průběh terapie

Pobyt v kryosauně je velice příjemný a bez známek stresu . Do kryosauny se vstupuje ve spodním prádle (nejlépe ve starých plavkách) nebo v bavlněném tílku a teplých ponožkách. Před vstupem do kryokabiny je nutné se pečlivě osušit, hlavně v místech kožních záhybů – v podpaží, za krkem, mezi nohama a odložit brýle, nastouchací přístroje a šperky. Před vstupem by měl být klient zklidněný a uvolněný. Klient vstoupí do kryosauny a díky nastavitelné podlaze se upraví její výška přesně na míru tak, aby byla jeho hlava nad horním okrajem komory. Poté se komora uzavře a ochladí až na –120°C a to na dobu 2 – 3 minut. Po celou dobu, kterou strávíte v kryosauně na Vás dohlíží obsluha, která v případě potřeby či nějákého problému proces ihned přeruší. Jakmile vystoupíte z polária začne Vaším tělem prooudit příjemný pocit blaha (který pociťujete například po sportovním výkonu) a sníží se vnímání bolesti (někdy úplně vymizí). Zpomaluje se vedení nervových vláken a vyplavuje se více endorfinů. Kryoterapie tedy navozuje stav, kdy lze zvýšit intenzitu a efektivitu rehabilitace, aniž by pacient pociťoval bolest. Po výstupu z komory malinko stoupne TK ale to se během několika minut dostane znova na původní hodnoty.

Už po prvním pobytu v kryosauně nastávají příjemné změny pro vaši psychyku i fyzickou kondici a intenzita prožitku narůstá cca po 180 minutách (velmi individální). Pokud chtete efekt procedury znásobit či prodloužit jsou vhodné opakované návštěvy, které účinnost několikanásobně prodlouží. Nejlepší počet návštěv je zhruba 10 -15 aplikací, přičemž hodně záleží na individuálním problému. Hodnotit účinek lze ale u téměř většiny potíží již po páté návštěvě kryosauny.
Pobyt v kryosauně je vhodný pro všechny věkové katekorie od 4-75 let a proto se stává čím dál více oblíbenou kůrou pro mnoho pacientů. Škála nemocí se neustále rozširuje a nachází se nové nemoci, pro které je daná metoda účinná.

K návštěvě kryosauny budete potřebovat:

 1. spodní prádlo nebo bavlněné tílko
 2. teplé ponožky nejlépe podkolenky
 3. pánové kraťasy
 4. ručník

Po návštěvě kryosauny vás čeká 10-20 minut cvičení na spinningových kolech a proto je nutné mít sebou i věci na cvičení :

 1. Tenisky
 2. Kraťasy
 3. tričko

Kryoterapie příznivě působí na:

 • chronické zánětlivé onemocnění kloubů a zad
 • degenerativní kloubní onemocnění
 • bolestivé zádové syndromy
 • zánětlivé revmatické onemocnění – jako Bechtěrevova choroba
 • poúrazové hematomy a otoky
 • poruchy imunity
 • psoriáza s kloubními a kožními příznaky
 • migréna
 • chronické onemocnění dýchacího systému, senná rýma
 • chronický únavový syndrom
 • zvonění a pískání v uších
 • celulitida (pomerančová kůže)
 • hojení jizev
 • deprese

V konečném důsledku vede ke:

 • zvyšování fyzické výkonnosti
 • zlepšení funkce imunitního systémů a tím ke zvyšování odolnosti proti infekčním chorobám
 • regenerace